02.07.2021 Uncategorized

Retro gazeta – wspomnienia o stajku 1980 r. dawnych Stoczniowców

Prezentujemy Stocznię Gdańską przez pryzmat zwykłych ludzi – bohaterów, którzy z dnia na dzień stali się uczestnikami i świadkami rewolucyjnych wydarzeń. Dzięki ich solidarności upadły podziały, a Polska i świat w pokojowy sposób zmieniły się na zawsze.

Udostępnij na Facebooku:

Naszą opowieść oparliśmy na wspomnieniach dawnych Stoczniowców, pozyskanych dzięki uprzejmości Europejskiego Centrum Solidarności, Instytutu Dziedzictwa Solidarności, Stowarzyszenia Strażników Pamięci Stoczni Gdańskiej, Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku, grupie Metropolitanka oraz Stowarzyszeniu Arteria.

Opowieść uzupełniliśmy o fotografie zaczerpnięte z prywatnych archiwów, zbiorów Europejskiego Centrum Solidarności oraz prace gdańskich fotografów i fotoreporterów, m.in. ojca i syna, Zbigniewa i Macieja Kosycarzów. Zbigniew przez całe życie dokumentował historię Wybrzeża. Maciej Kosycarz był znaną postacią w Trójmieście. Fotografował od dziecka. W 1996 założył agencję fotograficzną Kosycarz Foto Press (KFP), która do dziś jest cenionym w kraju i na świecie źródłem fotografii.

Oddajmy głos byłym pracownikom Stoczni Gdańskiej, którzy w sierpniu 1980 roku podjęli walkę o wolność dla każdego z nas. Gorąco zachęcamy Państwa do zapoznania się z ich wspomnieniami.

Historia zwykłych ludzi. Informacja prasowa

Pobierz